Koncentrator tlenu

# Jak działa koncentrator tlenu?

Gdy spotykamy się z koniecznością stosowania tlenoterapii pojawia się pytanie "Co to jest koncentrator tlenu oraz jak działa koncentrator tlenu?". Zasada działania jest niezmiernie prosta: koncentrator tlenu jest w stanie pozyskiwać tlen z otaczającego powietrza, oczyszczać i koncentrować do czystości 90%.

Koncentrator tlenu w przeciwieństwie do butli z tlenem może w sposób ciągły dostarczać tlen do użytkownika, tak długo jak jest podłączony do zasilania. Koncentrator tlenu z zasilaniem sieciowym AC 230-250V można podłączyć w samochodzie stosując przetwornicę 12V -> 230-250V.

Koncentrator tlenu jest niezbędny dla osób, które mają niski poziom wysycenia krwi tlenem - saturacji SpO2. Wartość SpO2 mierzymy przy pomocy pulsoksymetru. Pomiar natlenienia umożliwiają również profesjonalne opaski z czujnikiem biomedycznym, na przykład opaska z pomiarem SpO2, pulsu, ciśnienia krwi i EKG. Koncentrator tlenu pozwala na wzrost wartości SpO2.

UWAGA! Stosowanie koncentratora tlenu należy konsultować z lekarzem prowadzącym, w zakresie częstości stosowania koncentratora tlenu, zalecanego przepływu oraz poziomu stężenia tlenu w mieszaninie. 

Czym różni się koncentrator tlenu od innych systemów dostarczania tlenu ?

Koncentrator tlenu w przeciwieństwie do pojemników z tlenem lub instalacji tlenowych nie musi być zewnętrznie "doładowywany" - poziom tlenu nie musi być uzupełniany. Koncentrator tlenu pozyskuje tlen z otaczającego powietrza tworząc mieszaninę bogatą w tlen ze stężeniem do 90%.

Kolejne fazy działania koncentratora tlenu:

1) Koncentrator tlenu pozyskuje powietrze z otoczenia.

2) Kompresuje powietrze chroniąc przed przegrzaniem. 

3) Usuwa z mieszaniny azot i inne składniki stosując filtry.

4) Czyści i nawilża mieszaninę.

5) Koncentrator tlenu pozwala ustawić poziom przepływu i stężenia tlenu.

6) Dostarcza tlen przy użyciu wąsów tlenowych lub maski tlenowej.


# Jaki koncentrator tlenu kupić ?

Koncentrator tlenu powinien charakteryzować się kilkoma funkcjonalnościami:

* dostarczać mieszaninę o stężeniu tlenu do 90% O2.

* pozwalać na regulację przepływu w zakresie 1-6L lub więcej.

* posiadać zaawansowany system filtracji powietrza.

* funkcja nawilżania powietrza.

* jonizacja powietrza ładunkami ujemnymi.

* timer.

Ceny dobrej jakości koncentratorów tlenu zaczynają się od około 2000zł, co wynika z konieczności zastosowania wysokiej klasy sprężarek bezolejowych, systemów filtracji oraz absorbentów (zeolit). Koncentratory tlenu w niższych cenach często nie są w stanie zapewnić odpowiednio filtrowanej i nawilżonej mieszaniny o stężeniu tlenu na poziomie 90%.

REKLAMA! Polecamy koncentratory tlenu Miafi MAF005. Koncentrator tlenu mogą Państwo zakupić w zestawie z pulsoksymetrem lub opaską smart z pomiarem SpO2, pulsu, ciśnienia krwi oraz EKG. 


# Jak używać koncentratora tlenu?

Instrukcja obsługi koncentratora tlenu.

Przed rozpoczęciem korzystania z koncentratora tlenu należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli mają Państwo pytania przed zakupem koncentratora tlenu prosimy o kontakt telefoniczny 530 153 677. Koncentratory tlenu z oferty MedCon zapewniają wysoki poziom stężenia O2 w mieszaninie. 

1. Upewnij się, że koncentrator tlenu jest podłączony do właściwego źródła zasilania 240V.

2. Sprawdź drożność i czystość drenów, wąsów tlenowych lub maski tlenowej oraz miejsce podłączenia do koncentratora tlenu. Jakiekolwiek zatkanie złącza wylotowego tlenu może spowodować uszkodzenie koncentratora tlenu. 

UWAGA! W trakcie korzystania z koncentratora tlenu nie należy palić papierosów oraz używać otwartego źródła ognia. Nie należy sprawdzać koncentracji tlenu w miejscu wylotowym.

3. Sprawdź miejsce wlotowe powietrza oraz czystość filtrów. Pamiętaj, że koncentrator tlenu musi mieć zapewniony stały dostęp do powietrza. Rozważ umiejscowienie koncentratora tlenu przy oczyszczaczu powietrza, we właściwie wentylowanym miejscu..

4. Uzupełnij poziom wody w nawilżaczu lub wymień wodę jeśli koncentrator tlenu nie był używany. 

5. Włącz koncentrator tlenu i pozwól by się nagrzał, co zapewni właściwy poziom koncentracji tlenu w mieszaninie.

UWAGA! Pamiętaj, że koncentrator tlenu należy stosować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Zbyty wysoki poziom tlenu, przez zbyt długi czas może spowodować problemy zdrowotne.

6. Ustaw na koncentratorze tlenu właściwy poziom przepływu. Różne poziomy przepływu pozwolą uzyskać inną koncentrację tlenu. 

7. Załóż wąsy tlenowe (kaniulę nosową) lub maskę, rozpocznij tlenoterapię.

Koncentrator tlenu MAF006A-4 pozwala na uzyskanie przepływu mieszaniny oddechowej na poziomie 9L/min. Urządzenie posiada rozbudowany system filtracji i nawilżania mieszaniny oddechowej. Koncentrator tlenu MAF006 umożliwia tlenoterapię domową dwóch osób w tym samym czasie.


# Czy warto korzystać z wypożyczalni koncentratorów tlenu ?

Korzystanie z używanych koncentratorów tlenu dostarczanych przez wypożyczalnie koncentratorów niesie za sobą liczne ograniczenia i zagrożenia.

* nigdy nie wiemy kto przed nami korzystał z używanego koncentratora tlenu.

* nie mamy pewności czy koncentrator tlenu został właściwie zdezynfekowany, czy został wyczyszczony system filtracji oraz czy zostały wymienione wszystkie filtry. 

* używany koncentrator tlenu może dostarczać mieszaniny oddechowej o niższym stężeniu tlenu oraz niedokładnym przepływie.

* zużyciu i zanieczyszczeniu ulega system nawilżania mieszaniny. 

* nowy koncentrator tlenu posiada gwarancję autoryzowanego serwisu. W przypadku gdy nie ma potrzeby dalszego używania koncentratora tlenu można go szybko sprzedać przez OLX lub Allegro.


TAGI # Jak działa koncentrator tlenu ? # Jaki koncentrator tlenu kupić # koncentrator tlenu # tlenoterapia # koncentrator tlenu cena # stężenie tlenu 90% # stosowanie koncentratora tlenu # jak koncentrator tlenu pozyskuje tlen # koncentrator tlenu poziom saturacji SpO2 # co to jest koncentrator tlenu # jak używać koncentratora tlenu # instrukcja obsługi koncentratora tlenu # cena koncentratora tlenu # wypożyczalnia koncentratorów tlenu Warszawa