Jak podłączyć pulsoksymetr u dziecka?

Wybierając pulsoksymetr dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które rozstrzygną jakie urządzenie kupić:

* w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę częstość stosowania pulsoksymetru u dziecka. Jeśli pomiar pulsu i saturacji będzie ciągły, również w czasie snu dziecka niewątpliwie niezbędny jest profesjonalny pulsoksymetr z zewnętrzny czujnikiem SpO2. Rozwiązanie to umożliwia dobranie właściwego czujnika oraz ciągły pomiar z zapisem wyników oraz alarmami dźwiękowymi w przypadku przekroczenia ustawionych granic alarmowych dla wartości pulsu i saturacji. W sytuacji gdy dziecko jest starsze i nie wymaga ciągłego pomiaru możemy rozważyć pulsoksymetr na palec z mniejszą wypustką dla dzieci.

* przy doborze właściwego czujnika SpO2 kierujemy się wagą dziecka. Pulsoksymetr dla noworodków i dzieci powinien być wyposażony w czujnik pulsu i saturacji opaska na stopę. W sprzedaży dostępne są czujniki SpO2 wielokrotnego stosowania, z możliwością sterylizacji oraz czujniki SpO2 jednorazowe, które należy stosować tylko dla jednego dziecka. Czas pracy i przydatności czujników jednorazowych jest pochodną sposobu stosowania, dbałości o higienę, intensywności ruchu dziecka etc. Jednorazowy czujnik pulsoksymetru może działać dzień, kilka dni a nawet kilka tygodni. Wśród wielorazowych czujników pulsu i saturacji dla noworodków i dzieci należy wymienić: * opaskę rozłączną MultiSite * opaskę jednolitą Y * soft (silikonowy "naparstek") na palec 1-20kg. Pulsoksymetr dla większych dzieci może posiadać na wyposażeniu czujnik na palec dla dzieci 10-40kg typu klips lub soft.

* dostępność czujników pomiarowych do wybranego pulsoksymetru. Należy pamiętać, iż żywotność pomiarowa wielorazowych czujników SpO2 zazwyczaj wynosi od 6 miesięcy do 3lat. Staranne używanie czujnika SpO2 zgodnie z instrukcją pulsoksymetru oraz przestrzeganie sposobów sterylizacji mogą wydłużyć czas pracy. Niezależnie wybierając pulsoksymetr dla dziecka warto kierować się możliwością zakupu czujników w popularnej technologii pomiarowej (np. Nellcor) od więcej niż jednego dostawcy. Jeżeli dziecko wymaga stałego stosowania pulsoksymetru będzie to się wiązało z czasem ze zmianą typu używanego czujnika z opaski na stopę na soft na palec.

* gwarancja i serwis autoryzowanego dystrybutora pulsoksymetru. Dostępność do części zamiennych i symulatorów pacjenta.

Jak założyć czujnik pulsoksymetru u małego dziecka ?

U najmniejszych pacjentów stosujemy czujniki opaskowe na stopę. U wcześniaków poniżej 3kg wagi ciała istnieje możliwość założenia czujnika pulsu i saturacji na nadgarstek. Pulsoksymetr dla dziecka powinien mieć na wyposażeniu co najmniej jeden wielorazowy czujnik opaska rozłączna MultiSite, którą można założyć u dziecka na nadgarstku, stopie lub palcu wykorzystując opaskę na rzep lub opaskę silikonową.

Zakładając czujnik pulsoksymetru u dziecka należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla stabilności pomiaru pulsu i saturacji:

* diody pomiarowe muszą być naprzeciwko siebie.

* należy obserwować wartość indeksu perfuzji i krzywą dynamiczną.

* kabel czujnika można dodatkowo zamocować przy kostce, a na stopę założyć skarpetkę.

* przed pomiarem ciągłym należy sprawdzić kilka miejsc założenia.

* należy ograniczyć do minimum ruch dziecka.

* brak stabilne krzywej, niska wartość indeksu perfuzji oraz puls u dziecka na poziomie 40-60 uderzeń na minutę może świadczyć o złym założeniu czujnika pulsoksymetru.

* wartość prawidłowej saturacji i pulsu może różnić się pomiędzy pacjentami. Z tego powodu wartości alarmowe ustawiamy po konsultacji z lekarzem prowadzącym.